Jak szukać bursztynu?

Dominika asked 3 lata ago

Poniżej kilka moich porad jak zabrać się za poszukiwanie bursztynu.

Bursztyn to skamieniała żywica pochodząca z istniejących miliony lat temu lasów iglastych. Ten piękny kamień niemal od zawsze pociągał ludzi, którzy handlowali nim, tworzyli biżuterię lub zachowywali jako pamiątki. W Polsce źródłem tych cennych kamieni jest Morze Bałtyckie, które każdego dnia potrafi wyrzucać na brzeg kilogramy mniejszych lub większych kawałków bursztynu.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie bursztynem, nie powinno więc dziwić, że codziennie na jego poszukiwania wyruszają setki, jak nie tysiące osób. Amatorzy trafiają na niego głównie przypadkowo. Są jednak ludzi, którzy z poszukiwania i sprzedaży bursztynu uczynili swoją pracę. Znają oni skuteczne sposoby na to, kiedy i jak szukać bursztynu, aby mieć największe szanse jego znalezienia.

Kiedy wybieramy się na poszukiwania bursztynu?

Na poszukiwania bursztynu najlepiej wybrać się wcześnie rano. Na plażach panuje wtedy mniejszy tłok, co sprawia, że będziemy mieli więcej miejsca na szukanie oraz mniejszą konkurencję. Jeśli dodatkowo przez Bałtyk przechodził ostatnio sztorm, szanse dodatkowo wzrastają.

Gdzie najłatwiej znaleźć bursztyn?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, tych cennych kamieni lepiej nie szukać wpatrując się w piasek. Dużo liczniej występują one w skupiskach morskich „śmieci”, takich jak skupiska patyków, wodorostów oraz innej roślinności. To właśnie tam często znaleźć można zaplątane złociste kamienie. Podczas poszukiwań przydatna może być siatka, którą wyławiać można takie skupiska. Po wyciągnięciu na brzeg, pozostaje tylko dokładnie je przeglądać i liczyć na łut szczęścia.

Marzenie o znalezieniu bursztynu posiada większość ludzi spędzających urlop nad morzem. Jeżeli chcesz zamienić go na rzeczywistość, przestrzegaj powyższych wskazówek, a znacznie zwiększysz swoje szanse.

Napisano w Tagi: