Jak rozpoznać bursztyn?

Dominika asked 3 lata ago

Morze Bałtyckie od czasu do czasu wyrzuca na plaże prawdziwe skarby. Bałtyckie złoto, bo tak często mówi się na bursztyn, jest bez wątpienia do jednym z nich. Te piękne, miodowego koloru kamienie od zawsze budziły podziw i pożądanie. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi uważa go za uroczą pamiątkę z wakacji, a na sprzedaży bursztynu można nieźle zarobić. Poniżej znajdziecie kilka moich porad jak rozpoznać prawdziwy bursztyn. Z racji tego, że mieszkam nad morzem często ludzie zadają mi to pytanie.

Bursztyn falsyfikaty

Niestety nie wszystko, co wygląda jak bursztyn rzeczywiście nim jest. Morze wyrzuca na plaże wiele podobnych kamyków, a na straganach łatwo trafić na zwykłe podróbki. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać bursztyn od innych kamieni.

Kilka sposobów jak rozpoznać bursztyn?

Na szczęście, szuka ta nie należy do trudnych. Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na uzyskanie niemal stuprocentowej pewności. Pierwszy z nich wykorzystuje elektrostatyczne właściwości bursztynu. Jeśli przez dłuższą chwilę będzie go pocierać na przykład o sweter, zacznie przyciągać skrawki papieru czy materiału.

Są też inne metody. Bursztyn, jak dobrze wiemy, jest skamieniałą żywicą. Po delikatnym ogrzaniu powinien więc pachnieć jak ona. Jego budowa sprawia też, że jest lekki i unosi się w powierzchni słonej wody. Przygotuj odpowiedni roztwór (30 gramów soli na litr wody) i wrzuć do niego swój kamień. Jeśli opadnie na dno, masz do czynienia z podróbką.

Zapamiętaj te wskazówki, gdy następnym razem będziesz nad Bałtykiem. Pozwolą Ci one ustrzec się przed oszustami, a jeśli na piaszczystej plaży trafisz na piękny, złocisty kamień, będziesz wiedzieć, jak upewnić się, czy faktycznie jest to bursztyn.

Napisano w Tagi: